Okolí

Z nabídky celoročních aktivit našeho regionu bychom Vám doporučili následující možnosti: 

jaro


léto


lezení na přírodních skalách

koupání – přírodní ryblíky Sykovec, Medlov a Milovy

podzim


lezení na přírodních skalách

houbaření

zima


Krajina kolem Žďáru nad Sázavou, Nového Města na Moravě a Bystřice nad Pernštejnem nabízí nejen přírodu ale i mnoho historických staveb a kulturního vyžití.

Největším lákadlem oblasti je poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO. Nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů je Devět skal, přírodní památka, jejíž název je odvozen od skalního labyrintu, který tvoří tři dlouhé hřebeny s devíti věžemi a třemi malými věžičkami. K dalším přírodním zajímavostem Žďárských vrchů patří Žákova hora ležící 2 km od osady Cikháj. K dalším známým místům patří skalní útvar Čtyři palice u obce Křižánky – rulová skála připomínající čtyři palice, které vznikly mrazovým zvětráváním hornin.

Krajina Žďárských vrchů je protkána stovkami kilometrů turistických i cyklistických tras. Žďárské vrchy nabízí i ideální podmínky pro zimní turistiku. Milovníci koupání a vodních sportů ocení také početné vodní plochy: rybník Sykovec, Medlov, Milovský rybník, Velké Dářko, Pilská vodní nádrž.

Novoměstsko

Novoměstsko je nejen v zimě považováno za jednu z nejhezčích a nejnavštěvovanější oblastí. Nabízí mnoho turistických běžeckých tras, které se pravidelně upravují. Dosahují délky cca 200 km.

Trasy jsou upravovány severovýchodně od Nového Města na Moravě a vedou přes území obcí Vlachovice, Sklené, Tři Studně, Fryšava, Kadov, Krátká, Sněžné, Samotín, Blatiny, Milovy, Podlesí, Kuklík, Odranec, Věcov, Jimramovské Pavlovice, Míchov, Roženecké Paseky, Studnice, Rokytno, Pohledec, Maršovice, Jimramov, Zubří, Radňovice, Jiříkovice a Nové Město na Moravě. Strojově upravované trasy jsou napojeny i na Bystřici nad Pernštejnem a Žďár nad Sázavou.

Trasy jsou upravovány rolbou pro klasický styl běhu na lyžích. Na křižovatkách jednotlivých tras a na dalších významných místech jsou umístěny turistické rozcestníky s oranžovými směrovkami. Všechny trasy jsou upravovány před víkendem – v závislosti na počasí převážně v pátek a v sobotu.

Bližší informace naleznete na lyzovani.nmnm.cz.

Okolí městečka Jimramov

Okolí městečka Jimramov se někdy označuje jako kraj Jana Karafiáta a jeho Broučků. Malebnou krajinou se můžete projít ve vyhlášených oblastech, ke kterým patří Jimramovské a Pasecké údolí.

Photo by Michal Klajban.

Skanzen na Veselém Kopci

Skanzen na Veselém Kopci je jediným muzeem v přírodě v Pardubickém kraji, které leží zhruba čtyřicet kilometrů jižním směrem od krajského města. V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře (Antonín Slavíček, František Kaván, Gustav Macoun, Oldřich Blažíček a další).

V kraji bohatém na historické památky včetně dochovaných dokladů lidového stavitelství. Nejvíce těchto památek je soustředěno právě v expozici Souboru lidových staveb Vysočina, který je zároveň největším zařízením tohoto druhu v Čechách.

Další tipy na výlet

Kontaktujte nás


Máte dotaz ohledně apartmánů? Přejete si zarezervovat kolo, elektrokolo nebo koloběžku?

Kontakty